Navigacija Zatvori
Zatvori
Search
Close this search box.

Pedijatrijska klinika

Početna » Pedijatrijska klinika

INFO

KONTAKT INFORMACIJE

V.D. šef klinike
Prim. doc. dr. Sabina Terzić
V.D. glavna sestra klinike
Dr.sci. Elmedina Mrkulić, dipl.med.sestra
PRIJEMNA AMBULANTA
CENTRALA

Informacije možete dobiti na brojeve telefona odjela navedene ispod.

tel: +387 33 566 452

tel: +387 33 566 478

tel: +387 33 566 510

tel: +387 33 566 501

tel: +387 33 566 437

tel: +387 33 566 423

tel: +387 33 566 523

tel: +387 33 566 456

tel: +387 33 566 520

tel: +387 33 566 520

INFO PANEL

Direktor Discipline: Prof.sci.med.dr. Edo Hasanbegović

Pedijatrijska klinika osnovana je 1947.godine pod rukovodstvom Prof.Dr Milivoja Sarvana na lokalitetu “Jezero” kao prva specijalizirana stacionarna institucija za liječenje djece u Bosni i Hercegovini i Sarajevu sa kapacitetom od 60 kreveta.

Prva predavanja iz predmeta Pedijatrija  za studente Medicine počinju 1949. godine na Medicinskom fakultetu u Sarajevu, a na Stomatološkom fakultetu 1960. godine. Posebna pažnja je bila usmjerena na edukaciju kadrova, u nauci i struci, kao i praktična nastava za ljekare stažiste, specijaliste i subspecijaliste

Kako su potrebe sa kapacitetom kreveta rasle, tako je i Klinika postepeno postajala veća,  te je 1991 godine imala 250 postelja za pacijente i majke pratilje. Sa početkom rata u Bosni i Hercegovini i gradu Sarajevu u maju 1992 godine, zbog posljedica bombardovanja Klinika se preselila na lokalitet Koševo. Od januara 1996.godine Klinika je bila locirana u zgradi za dijalizu, nuklearnu medicinu Prve interne klinike. Pedijatrijska klinika 2003. godine raspolagala je sa 60 kreveta + 9 intenzivne njege, a od 2004. godine (nakon rekonstrukcije zgrade) do marta 2009. godine na Pedijatrijskoj klinici KCU Sarajevo bilo je 90 kreveta + 9 kreveta intenzivne njege.

15.03.2009. godine Pedijatrijska klinika je nakon 17. godina uspješno preseljena sa lokaliteta „Koševo“ na lokalitet „Jezero“. Kapacitet Discipline iznosi 130 kreveta (standardna njega) + 30 intenzivne njege. Organizovana je kroz Hospitalni i Poliklinički dio. Ukupna površina iznosi 6500 m2, uz mini – laboratoriju i Rtg kabinet.

Disciplina za zdravlje djeteta hospitalizira pacijente iz cijele FBiH, ali i ostalih dijelova BiH,  posebno istočnog dijela RS.

Disciplinu za zdravlje djeteta  čini Pedijatrijska klinika koja je organizovana u 12 odjeljenja: Odjeljenje gastroenterologije, hepatologije i poremećaja prehrane sa mliječnom kuhinjom, Odjeljenje za nefrologiju i dijalizne tehnike sa dnevnom bolnicom, Odjeljenje za kardiologiju, Odjeljenje neonatologije i neonatalne intenzivne terapije, Odjeljenje za pulmologiju, Odjeljenje za neuropedijatriju, Odjeljenje za endokrinologiju i dijabetes, Odjeljenje za hematoonkologiju sa dnevnom bolnicom, Odjeljenje za fizikalnu terapiju i rehabilitaciju, Odjeljenje za alergologiju, reumatologiju i kliničku imunologiju sa dnevnom bolnicom, Odjeljenje pedijatrijske intenzvine njege i terapije i Prijemna ambulanta sa dnevnom bolnicom.

Za vrijeme pandemije korona virusom liječena su djeca iz čitave Federacije BiH bez ijednog egzitusa unatoč teškim infekcijama i komplikacijama multisistemskog inflamatornog sindroma u djece (MISC), zahvaljujući prvenstveno dobroj organizaciji i stručnosti kadra.

Na svim odjeljenjima Discipline za zdravlje djeteta KCUS-a, kao i polikliničkom, djelu provode se dijagnostike i procedure u skladu sa najnovijim svjetskim protokolima i vodičima za određene oblasti.

Nastavljeni su kursevi Neonatalne reanimacije i Pedijatrijske reanimacije, 1-2 puta godišnje od strane ljekara pedijatrijske klinike koji su licencirani instruktori uz prevedene knjige i upute od strane Američkog udruženja za pedijatriju – AAP i Američkog udruženja za srce AHA.

Od marta 2016. na klinici za GAK dežuraju ljekari sa pedijatrijske klinike kontinuirano, a od druge polovine decembra 2016. godine ljekari pedijatri Odjela porođajnih sala sa neonatologijom i puerperijem Klinike za ginekologiju i porodiljstvo su pripojeni Odjelu I (Neonatalna intenzivna njega i neonatologija, Pedijatrijske klinike 2).

Na Disciplini za zdravlje djeteta smo započeli i davanje imunoglobulina subkutano, te sa inovativnom terapijom liječenja multiple skleroze djece (Fingolinod), kao i inovativnom terapijom za liječenje spinalne mišićne distrofije kod djece (Rsibiplan), uz lijek Bosentan za tretman plućne hipertenzije kod djece.

Godišnje kroz savjetovališta Discipline za zdravlje djeteta prođe preko 50.000 pregleda i preko 300.000 usluga, dok sama Prijemna ambulanta ima preko 10.000 pregleda godišnje. Prosječna dužina hospitalizacije iznosi 5,3 dana.

Trenutno Katedru za pedijatriju čini: 8 profesora, 2 docenta i 3 viša asistenta.

  • Klinika radi 24 sata u kontinuitetu. Jutarnji sastanci, sastanci u poslijepodnevnim satima gdje se Kolegij upoznaje sa pacijentima u intenzivnoj, postintenzivnoj kao i standardnoj njezi, prijemima, otpustima, premještajima i konzilijarnim pregledima, uz diskutovanje svakog slučaja.
  • Osim svakodnevnih vizita, sedmično se vrši Velika vizita uz prisustvo kompletnog medicinskog osoblja, kao i specijalizanata, sekundaraca, studenata (medicine, stomatologije i Fakulteta zdravstvenih studija), subspecijalista i ljekara na profesionalnoj edukaciji iz različitih polja pedijatrije.
  • Svakog petka se održavaju Kolegij ljekara i Kolegij Glavnih medicinskih sestara na kojem se evaluiraju pacijenti, stanje na odjeljenjima u odnosu na slobodne kapacitete, opremu, kadar, interpersonalne odnose, iznošenje i rješavanje eventualnih problema u svakodnevnom radu, epidemiološku situaciju, uz plan za predstojeći vikend. Redovno je organizovan transport hirurških pacijenata od hirurške sale do Pedijatrijske klinike, uz 24h dispoziciju ljekara za: Dječiju hirurgiju, ORL, Neurohirurgiju, ortopediju i infektivnu kliniku, kao i ispomoć liječničkog kadra Klinici za Ginekologiju i akušerstvo, uz mjesečne dežure u Centru za srce prilikom posjeta kardiohirurških timova iz inostranstva.Uspostavljena je i Edukacija majki pratilja po odjeljenjima, koja se vrši od strane Glavne medicinske sestre svih 12. odjela, kao i trening novoprimljenih medicinskih sestara/tehničara.
  • Uvedena je Interaktivna nastava, koja se održava jednom sedmično za specijalizante, ljekare sekundarce i ljekare na kruženju. Svakog mjeseca se analizira Poslovanje Klinike: rad odjeljenja (prijemi/otpusti), savjetovališta, prijemne ambulante, dnevne bolnice uz dijagnostičke procedure, usluge, konsultativne preglede, zbirne i po kantonima.
  • Na sedmičnim stručnim sastancima Kolegija ljekara prezentiraju se interesantni slučajevi uz novosti iz literature, kao i na stručnim sastancima medicinskih sestara.Mjesečni sastanci o mortalitetu uz analizu svakog pacijenta, sedmični sastanci sa dječijim radiolozima, a po potrebi službe i konzilijarni sastanci, uz sastanke Katedre za pedijatriju, predstavljaju dio svakodnevne aktivnosi Klinike.
  • Mjesečno su organizirani sastanci epidemio-mikroinfektivne grupe, kao i redovne Unutrašnje kontrole rada Klinike.Škola u bolnici je nastavila rad 21.02.2005. godine, tj. nastavila prijeratnu praksu Pedijatrijske klinike KCU Sarajevo u vidu kontinuirane nastave za naše pacijenate školskog uzrasta. Klinika postiže zavidne rezultate u dijagnostici, tretmanu i njezi pacijenata kao i edukaciji kadrova svih profila. Svih dvanaest odjeljenja Klinike uspostavilo je pisane saglasnosti roditelja za interventne i invazivne procedure.

Šef odjeljenja: dr Samra Rahmanović

Dr. Nedim Begić

Dr. Aida Ahmić Mehić

Glavna sestra Odjela: Alma Hadžić, mr. zdravstvene njege 

Organizaciona struktura odjeljenja:

  • Gastroenterohepatologija, poremećaji ishrane
  • Mliječna kuhinja

Savjetovališta:

  • Savjetovalilšte za gastroenterologiju
  • Endoskopski kabinet sa odsjekom za invazivne i interventne endoskopske procedure
  • Savjetovalište za poremećaj prehrane sa nutricionistom
  • Savjetovalište za hepatologiju sa ambulantom za vođenje transplantiranih pacijenata
  • Kabinet za dijagnostiku neuromuskulamih oboljenja probavne cijevi
  • Ambulanta za upalne bolesti crijeva i apliciranje biološke terapije

Prostor:

  • Lokacija odjeljenja: 7 etaža
  • Lokacija savjetovališta: 2. sprat polikliničkog dijela Pedijatrije

Kadar:

  • 3 ljekara specijalisti pedijatri
  • 5 odjeljenskih medicinskih sestara + 1 glavna sestra odjeljenja
  • 1 medicinska sestra u Gastroenterološkom savjetovalištu, 1 medicinska sestra u Endoskopskom kabinetu

Aktivnosti:

  • Dijagnostika i liječenje brojnih akutnih i hroničnih bolesti iz oblasti pedijatrijske gastroenterohepatologije.
  • Provođenje enteralne i parenteralne ishrane
  • U dijagnostici i liječenju bolesti probavnog sistema se slijede evropski trendovi i koriste se smjernice ESPGHAN-a (Europsko društvo za dječju gastroenterologiju, hepatologiju i prehranu), ESPEN-a (Europsko društvo za parenteralnu i enteralnu prehranu), UEG-a (Europsko gastroenterološko društvo) te ECCO-a (Europsko društvo za Crohnovu bolest i kolitis) kao i drugih svjetskih asocijacija gastroenterologije, hepatologije, ishrane i gastrointestinalne endoskopije. A za oboljenja za koja nisu formirani pedijatrijski protokoli koriste se protokoli adultne gastroenterohepatologije prilagođeni dječijem uzrastu.
  • Dijagnostička ezofagogastroduodenoskopija sa biopsijama jednjaka, želuca, duodenuma i početnog dijela jejunuma, dijagnostička ileokolonoskopija sa biopsijama terminalnog ileuma i svih dijelova debelog crijeva
  • Postavljanje perkutane endoskopske gastrostome (PEG)
  • 24 satna pH-metrija jednjaka
  • Vađenje stranog tijela iz probavnog trakta
  • Određivanje hlorida u znoju
  • Provodenje nastave za studente Medicinskog fakulteta i Fakulteta zdravstvenih studija i subspecijalizacija iz Pedijatrijske gastroenterohepatologije.

 

U saradnji sa adultnim gastroenterolozima se rade:

  • Balon dilatacije jednjaka,
  • Dijagnostička i terapijska endoskopska retrogradna holangiografija,
  • Polipektomije u probavnom traktu.
  • Takođe se u slučaju potrebe mogu organizovati i druge terapijske endoskopske procedute, npr. kod krvarenja u probavnom traktu.

U saradnji sa interventnim radiolozima se rade:

  • Biopsije jetre i po potrebi druge iglene biopsije potrebne u dijagnostici

Mliječna kuhinja svojim radom pokriva kompletnu Disciplinu za zdravlje djeteta, uključujući Kliniku za porodiljstvo,  Kliniku za dječiju hirurgiju i sve druge Klinike KCUS gdje su hospitalizirana djeca. Prave se svakodnevno sve vrste mliječnih formula prilagođenih za dob djeteta i bolest od prematurusa do treće godine života. Pripremaju se priravci za plasiranje hrane putem nazogastrične sonde i PEG-a. Dnevno se u prosjeku napravi oko 400 mliječnih obroka.

Šef odjeljenja: Prof. Sci. med. dr. Danka Miličić Pokrajac

Doc. Dr. Admir Hadžimuratović

Glavna sestra Odjela:  Amela Puran, dipl.med. sestra

Savjetovališta:

  • Savjetovalište za nefrologiju
  • Kabinet za peritonealnu dijalizu
  • Kabinet za biopsiju bubrega

Prostor:

  • Lokacija odjela: 8 sprat
  • Lokacija savjetovališta: 2 sprat polikliničkog dijela Pedijatrije

Kadar:

  • 2 ljekara specijalista pedijatrije (oba subspecijalisti dječije nefrologije)
  • 5 medicinskih sestara, 1 glavna sestra i 1 sestra u savjetovalištu

Aktivnosti:

  • Dijagnostičke procedure i tretman djece sa infekcijama urinarnog trakta, kongenitalnim anomalijama urinarnog sistema, glomerulopatijama, tubulopatijama, hipertenzijom, rijetkim bolestima, akutnim i hroničnim zatajenje bubrega i transplantacijom bubrega.
  • Preoperativna trijaža nefroloških pacijenata sa urođenom anomalijom urinarnog sistema i optimalno planiranje hirurške korekcije putem prezentacije na multidisciplinarnom konzilijarnom sastanku sa dječijim hirurzima, dječijim radiolozima i specijalistima nuklearne medicine.
  • Uroflow kod djece sa disfunkcionalnim uriniranjem,
  • Peritonealna dijaliza kod pedijatrijskih pacijenata sa akutnim i hroničnim zatajenjem bubrega,
  • Sve vrste hemodijalize kod pedijatrijskih pacijenata sa akutnim i hroničnim zatajenjem bubrega,
  • Biopsija bubrega pod kontrolom ultrazvuka od strane dječijeg nefrologa
  • Plazmafereza kod neuroloških, onkoloških, imunoloških i nefroloških pacijenata
  • Posttransplantaciono praćenje pacijenata,
  • Edukacija roditelja za izvođenje peritonealne dijalize u kućnim uslovima, toalete perkutane nefrostome i čiste intermitentne kateterizacije mokraćnog mjehura

Nastavni i naučno- istraživački rad:

  • Provodenje nastave za studente medicine i stomatologije, iz oblasti dječije nefrologije
  • Provođenje specijalizantskog staža za ljekare na specijalizaciji iz pedijatrije, urgentne medicine, anesteziologije, porodične medicene , kliničke farmakologije
  • Provođenje subspecijalizantskog staža za ljekare pedijatre na subspecijalizaciji iz dječije nefrologije
  • Kontinuirano aktivno učešćena medicinskim kongresima u zemlji i inostranstvu

Šef Odjela: Prim.Mr.sci. med. dr. Zijo Begić  

Prim. Mr.sci.dr. Almira Kadić

Prim. Mr.sci.dr. Mirza Halimić

Dr.sci.med. Selma Dizdar

Dr. Semra Kapić

Glavna sestra Odjela: Elvira Kundo, bacch. zdravstvene njege i terapije

Savjetovališta

  • Kabinet za ehokardiografiju
  • Kabinet za poremećaje ritma
  • Kabinet za funkcionalnu dijagnostiku
  • Ambulanta za interventnu kardiologiju

Prostor:

  • Lokacija odjeljenja: 7 etaža
  • Lokacija savjetovališta: 2. sprat polikliničkog dijela Pedijatrije

Kadar:

  • 5 specijalista pedijatri (od kojih 4 subspecijalisti pedijatrijske kardiologije)
  • 5 medicinskih sestara, 1 glavna sestra odjela i 1 medicinska sestra u savjetovalištu

Aktivnosti:

  • Dijagnostičke procedure i tretmani pacijenata sa kongenitalnim i stečenim srčanim oboljenjima, reumatskim, sistemskim, poremećajima srčanog ritma, upalnim i neupalnim bolestima srca
  • Pre- i postoperativni tretman kardiohirurskih pacijenata
  • 24 satni Holter monitoring EKG, 24 satni Holter monitoring arterijskog krvnog pritiska
  • Preventivna kardiologija
  • Tilt table test
  • Srčane kateterizacije (dijagnostičke, terapijske)
  • Ergometrija
  • Transezofagealna ehokardiografija
  • Farmako i elektrokonverzija poremećaja ritma
  • Provodenje nastave za studente Medicinskog Fakulteta i Fakulteta zdravstvenih studija i subspecijalizacija iz Pedijatrijske  kardiologije.

Šef Odjeljenja: Prim. dr.sci.med. Ismeta Kalkan

Prof.sci.med.dr. Hajrija Maksić

Prof. sci. med.dr. Emina Hadžimuratović                  

Prim. doc. dr. Sabina Terzić

Dr Raho Spahović

Dr Amila Sidran                                      

Glavna sestra: Rusmira Mašić, bacch. sestrinstva

Savjetovališta:

  • Neonatološko savjetovalište
  • Kabinet za dojenje
  • Kabinet za UZ mozga
  • Kabinet za rani razvoj

Prostor:

  • Lokacija odjeljenja: 9. etaža
  • Lokacija savjetovališta: sprat polikliničkog dijela Pedijatrije

Kadar:

  • 6 ljekara specijalista pedijatrije (od toga 4 subspecijalista neonatologije)
  • 30 odjeljenskih sestara, glavna sestra i jedna sestra u savjetovalištu

Aktivnosti:

  • Zbrinjavanje prijevremeno rođene djece, uključujući ekstremni prematuritet
  • Zbrinjavanje ugrožene terminske novorođenčadi
  • Pre i postoperativni tretman velikih operativnih zahvata neonatale hirurgije
  • Dijagnostika i tretman svih neonatalnih problema
  • Reanimacija novorođenčadi u porođajnoj i operacionoj sali
  • Pregledi i nadzor nad novorođenčadima na GAK-u
  • Neonatalni skrining na hipotireozu i PKU
  • Imunizacije novorođenčadi na GAK-u
  • Imunoprofilaksa RSV palivizumabom

Terapijske mogućnosti:

  • Svi modovi mehaničke ventilacije uključujući HF ventilaciju
  • Neinvazivna ventilacija, NCPAP
  • Endotrahealna aplikacija surfaktanta
  • Inhalatorni azotni oksid
  • Terapijska hipotermija sa servokontrolom nakon perinatalne asfiksije (protokol Bristol)
  • Amplitudno integrirani EEG
  • Ultrazvučne pretrage mozga i drugih organa
  • Plasiranje venskih katetera (PIC line, CVK, umbilikalna kateterizacija)
  • Kompletna parenteralna prehrana
  • Eksangvinotransfuzija, parcijalna eksangvinotransfuzija
  • Peritonealna dijaliza
  • 24-h monitoring životnih funkcija, svi vidovi podrške životnih funkcija
  • 24-h dostupan mobilni RTG

Edukativna i nastavna aktivnost

  • Specijalizacije i subspecijalizacije iz neonatologije
  • Nastavna baza za studente medicine
  • Edukacije iz ultrazvučne dijagnostike mozga
  • Tečajevi neonatalne reanimacije (Neonatal Resuscitation Program prema programu AAP i AHA)
  • Tečajevi naprednepedijatrijske reanimacije (Advanced Pediatric Life Support )

Šef odjeljenja: Prof.dr. sci.med. Amina Selimović

Prim.mr.sci.med.dr.  Amra Džinović

Prim. dr.sci.med. Ganimeta Bakalović

Glavna sestra: Aida Bojanić, dipl. med. sestra

Savjetovališta

  • Pulmološko savjetovalište
  • Kabinet za cističnu fibrozu
  • Kabinet za spirometriju
  • Kabinet za bronhoskopiju

Prostor:

  • Lokacija odjela: 8. etaža
  • Lokacija savjetovališta: 2. sprat polikliničkog dijela Pedijatrije

Kadar:

  • 3 ljekara specijalista pedijatri (svi subspecijalisti dječije pulmologije)
  • 5 odjeljenskih sestara, 1 glavna med. sestra i 1 dipl.med. sestra – savjetovalište

Aktivnosti:

  • Dijagnostička obrada i terapijski tretman pacijenata sa plućnim poteškoćama,
  • Realizacija testova plućnih funkcija ( spirometrijska mjerenja),
  • Alergološka obrada ( prik test, testovi iz krvi),
  • Analiza sputuma ( kod nespecifičnih i specifičnih oboljenja- upale respiratornih puteva, sumnja na tuberkulozu pluća, sumnja na cističnu fibrozu),
  • Analiza gastričnog lavata ( sumnja na specifični proces),
  • Određivanje nivoa hlorida u znoju,
  • Dijagnostička obrada, terapijski tretman i praćenje djece oboljele od cistične fibroze,
  • Dijagnostička obrada, terapijski tretman i praćenje djece oboljele od tuberkuloze,
  • Dijagnostička obrada, tretman i vođenje pacijenta sa torakalnim drenom,
  • Eksplorativna i terapijska bronhoskopija,
  • Obrada pacijenata kod sumnje na strano tijelo u dišnim putevima,
  • Praćenje pacijenata nakon ekstrakcije stranog tijela u dišnim putevima,
  • Obuka pacijenata za primjenu inhalacione terapije

Nastavni i naučno- istraživački rad:

  • Provodenje nastave za studente medicine i stomatologije, iz oblasti pedijatrijske pulmologije
  • Provođenje specijalizantskog staža za ljekare na specijalizaciji iz pedijatrije, urgentne medicine, anesteziologije, porodične medicene
  • Provođenje subspecijalizantskog staža za ljekare pedijatre na subspecijalizaciji iz dječije pulmologije
  • Kontinuirano aktivno učešće na medicinskim kongresima u zemlji i inostranstvu

Šef odjeljenja: Doc.dr. sci.med. Sajra Užičanin  

Mr.sci.med.dr. Emina Vukas-Salihabegović    

Dr. Zinka Huseinbegović

Glavna sestra: Nermina Čengić, dipl. med. sestra

Savjetovališta:

  • Neuropedijatrijsko savjetovalište
  • Neurorazvojno savjetovalište
  • Savjetovalište za epilepsije (sa EEG kabinetom)
  • Savjetovalište za neuromišićne bolesti i poremećaje poketa
  • Kabinet za psihologiju
  • Kabinet za logopediju

Prostor:

  • Lokacija odjeljenja: 8 etaža
  • Lokacija Neuropedijatrijskog savjetovališta : 2. sprat polikliničkog dijela Pedijatrije

Kadar:

  • 3 specijalista pedijatri (od kojih 2 subspecijalista neuropedijatrije)
  • 2 klinička psihologa
  • 5 odjeljenjskih sestra, 1 glavna sestra
  • 1 sestra u savjetovalištu
  • 2 EEG tehničara

Aktivnosti:

  • Dijagnosticke procedure i lijecenje djece sa razlicitim neuroloskim oboljenjima

Nastavni i naučno- istraživački rad:

  • Provodenje nastave za studente medicine i stomatologije, iz oblasti neuropedijatrije
  • Provođenje specijalizantskog staža za ljekare na specijalizaciji iz pedijatrije, urgentne medicine, anesteziologije, porodične medicene , neurologije, kliničke farmakologije
  • Provođenje subspecijalizantskog staža za ljekare pedijatre na subspecijalizaciji iz neuropedijatrije
  • Kontinuirano aktivno učešćena medicinskim kongresima u zemlji i inostranstvu

Šef Odjeljenja: Prim. prof.dr. Sniježana Hasanbegović

Dr. Amila Ključić

Glavna sestra Odjela: Elvedina Hodžić, dipl. med. sestra

Savjetovališta

  • Endokrinološko savjetovalište
  • Kabinet za dijabetes i inzulinske pumpe
  • Savjetovalište za bolesti metabolizma

Prostor:

  • Lokacija odjeljenja: 7 etaža
  • Lokacija savjetovališta: 2. sprat polikliničkog dijela Pedijatrije

Kadar:

  • 2 specijalista pedijatri (od kojih 1 subspecijalista)
  • 5 odjeljenskih medicinskih sestara + 1 glavna sestra odjeljenja
  • 1 dipl. medicinska sestra u savjetovalištu

Aktivnosti:

  • Kompletna dijagnostika i terapija TIP 1 diabetes mellitus-imunološka laboratorija -paleta 5 antipankreasnih At
  • Plasiranje i praćenje terapije inzulinskim pumpama
  • Dijagnostika i terapija predijabetesa ( TIP 1 i – gojaznost, inzulinska rezistencija)
  • Dijagnostika i terapija TIP 2 diabetes mellitusa- metformin, Liraglutid
  • Analiza i čitanje AGP izvještaja sa senzora za kontinuirani monitoring glikemije
  • Dijagnostika i terapija niskog rasta- test-inzulinska hipoglikemija
  • Dinamicki testovi u cilju dijagnostike poremecaja: rasta, puberteta, nadbubrezne i tireoidne zlijezde;
  • Dijagnostika i praćenje svih endokrinih oboljenja pedijatrijske dobi
  • Programi edukacije i reedukacije roditelja i pacijenata sa diabetes melitusom kao i ostalih sa doživotnom supstitucionom hormonskom terapijom prema dobi
  • Provodenje nastave za studente Medicinskog fakulteta i Fakulteta zdravstvenih studija i subspecijalizacija iz Pedijatrijske endokrinologije.

ODJELJENJE ZA HEMATOONKOLOGIJU SA DNEVNOM BOLNICOM

Šef odjeljenja: Dr. Lejla Pilav Hodžić

Dr. Sanela Čekić – Hajdarpašić

Dr. Nermana Čengić-Šehaganović

Glavna sestra odjeljenja: Senka Fatić, mr. zdravstvene njege

Hematoonkološko odjeljenje uključuje: bolničko odjeljenje, Dnevnu bolnicu i Sterilnu jedinicu za autolognu transplantaciju matičnih stanica.

Savjetovališta:

  • Savjetovalište za hematologiju
  • Savjetovalište za onkologiju

Prostor:

  • Lokacija odjeljenja: 8 etaža
  • Lokacija savjetovališta: 2. sprat polikliničkog dijela Pedijatrije
  • Sterilna jedinica za autolognu transplantaciju perif. matičnih stanica

Kadar:

  • 3 specijalista pedijatri (od kojih 1 ljekar subspecijalista dječije hematoonkologije)
  • 8 odjeljenskih sestra, glavna sestra
  • 1 sestra u savjetovalištu

Aktivnosti:

  • Dijagnosticiranje i tretman djece sa hematološkim i onkološkim bolestima
  • Specijalno polje interesa:
  • Istraživanje etiologije leukemije
  • Učešće u razvoju Centra za transplantaciju koštane srži
  • Razvoj citologije, imunologije i citogenetike hematoloških i onkoloških bolesti

Nastavni i naučno-istraživački rad:

  • Provođenje nastave za studente medicine , stomatologije i Fakulteta zdravstvenih studija iz oblasti Pedijatrijske hematoonkologije
  • Provođenje specijalizantskog staža za ljekare na specijalizaciji iz pedijatrije, dječije hematoonkologije, urgentne medicine, porodične medicine.

Šef odjeljenja: Prim. Dr. Azijada Sadžak

Dr. Lamija Karalić Hodžić

Glavni tehničar odjeljenja: Semir Piknjač, bacch. fizikalne terapije

Savjetovalište:

  • Savjetovalište za ranu dijagnostiku, habilitaciju i i rehabilitaciju razvoja

Prostor:

  • Hospitalni dio 7. etaža
  • sala za kineziterapiju (1. sprat polikliničkog odjela)
  • Soba sa kadom za hidroterapiju u kojoj je smjesten i hidrokolator za toplotne procedure (1. sprat polikliničkog dijela Pedijatrije)
  • Sala za habilitacioni tretman 1. sprat polikliničkog dijela Pedijatrije

Kadar:

  • 2 ljekara specijalisti fizijatri
  • 5 fizioterapeuta ( od kojih 2 dipl.fizioterapeuta) + glavni tehničar

Aktivnosti:

  • Detekcija i tretman simptomatski rizicne djece (SRD) upucene od strane neuropedijatara metodom po Vojti i Bobath-u.
  • Rana habilitacija i rehabilitacija djece.
  • Respiratorna kineziterapija, kinezitejping
  • Provođenje specijalizantskog staža za ljekare na specijalizaciji iz fiziklane medicine i rehabilitacije, pedijatrije, porodične medicine.

Šef odjeljenja: Mr.sci. dr. Velma Selmanović

Prim. Dr. sci.med. Adisa Čengić

Glavna sestra odjeljenja: Amina Softić, dipl. med. sestra

Savjetovališta:

  • Savjetovalište za reumatologiju i imunologiju
  • Savjetovalište za alergologiju

Prostor Alergoimunoreumatologija :

  • Lokacija odjeljenja: 7 etaža
  • Lokacija savjetovališta: 2. sprat polikliničkog dijela Pedijatrije

Kadar:

  • 2 ljekara specijalisti pedijatri (oba subspecijalisti)

Aktivnosti 

  • Dijagnostički testovi provokacije na nutritivne alergene
  • Terapija teških alergijskih reakcija
  • Imunoterapija (anafilaksija kod ujeda pčele)
  • Testovi provokacije na alergene
  • Dijagnostika i terapije primarnih, urođenih imunodeficijencija
  • Terapija primarnih imunodeficijencija supkutanim imunoglobulinima (SCIG) putem infuzijske pumpe uz edukaciju roditelja i pacijenata
  • Postavljanje indikacije za transplantaciju koštane srži kod određene grupe djece sa teškim primarnim imunodeficijencijama
  • Dijagnostika i terapija autoimunih i autoinflamatornih oboljenja
  • Terapija autoimunih i autoinflamatornih oboljenja : imunosupresivna, citostatska i terapija biološkim lijekovima: anti TNFα – adalimumab, anti IL6 – Anakira, anti IL6 – tocylizumab, anti CD-20 – riruximab, etanercept, kinaret, infliximab, sekukinumab, tofacitinib.
  • Dijagnostički centar za primarne imunodeficijencije
  • Praćenje pacijenata nakon transplatacije koštane srži ( PID)
  • Provodenje nastave za studente Medicinskog fakulteta i Fakulteta zdravstvenih studija i subspecijalizacija iz Pedijatrijske alergoreumatoimunologije.

Šef odjeljenja: Prim. prof. Dr Verica Mišanović

Prim. Mr.sci. dr Duško Anić

Glavna sestra odjeljenja: Aldijana Bajramović, dipl. med. sestra

Prostor:

  • Lokacija odjeljenja: 9 etaža

Kadar:

  • 2 ljekara specijalisti pedijatri (oba subspecijalisti)

Aktivnosti:

  • Zbrinjavanje vitalno ugrođene djece do 18 godina
  • Pre i postoperativni tretman
  • Svi modovi mehaničke ventilacije uključujući HF ventilaciju
  • Neinvazivna ventilacija
  • Endotrahealna aplikacija surfaktanta
  • Inhalatorni azotni oksid
  • Terapijska hipotermija sa servokontrolom
  • Ultrazvučne pretrage mozga i drugih organa
  • Plasiranje venskih katetera (PIC line, CVK, umbilikalna kateterizacija), potpora procesu hemodijalize
  • Kompletna parenteralna prehrana
  • 24-h monitoring životnih funkcija, svi vidovi podrške životnih funkcija
  • 24-h dostupan mobilni RTG

Edukativna i nastavna aktivnost

  • Provođenje nastave za studente medicine, stomatologije i Fakulteta zdravstvenih studija
  • Provođenje specijalizantskog staža za ljekare na specijalizaciji iz pedijatrije, urgentne medicine, porodične medicine, infektologije i drugih specijalnosti.
  • Tečajevi naprednepedijatrijske reanimacije (Advanced Pediatric Life Support )

Šef Odjela: Doc.dr. Admir Hadžimuratović

Glavna sestra Odjela: Harisa Nefić, bacch. zdravstvene njege i terapije

Prostor:

  • Lokacija: prizemlje Polikliničko ambulantnog odjela
  • Prijemna ambulanta + Dnevna bolnica

Kadar:

  • specijalisti pedijatri i specijalizanti pedijatrije
  • 6 odjeljenskih medicinskih sestara + 1 glavna sestra odjeljenja

Aktivnosti Prijemne ambulante sa Dnevnom bolnicom:

  • Prijemna ambulanta radi svakim danom 24h za sve bolesnike od uzrasta novorođenčeta do 18 godina koji su upućeni od strane nadležnog pedijatra ili služba hitne medicinske pomoći, gdje se vrši trijaža pacijenata i prijemi na odgovarajuće Odjele Discipline za zdravlje djeteta.

U Dnevnoj bolnici primaju se pacijenti koji zahtijevaju kratak 24h boravak najčešće zbog stanja dehidracije, opstruktivnih bronhitisa, opservacija ili pripreme za dijagnostičke procedure.

LOKACIJA