Navigacija Zatvori
Zatvori
Navigacija Zatvori
Zatvori
Navigacija Zatvori
Zatvori

KCUS obilježio Svjetski dan oboljelih od multiple skleroze

Početna » Vijesti » KCUS obilježio Svjetski dan oboljelih od multiple skleroze

KCUS obilježio Svjetski dan oboljelih od multiple skleroze

Na Klinici za neurologiju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) obilježen je Svjetski dan oboljelih od multiple skleroze (MS). Tim povodom organizovan je informativno-edukativni događaj posvećen podizanju svijesti o multiploj sklerozi, hroničnoj neurološkoj bolesti koja značajno utiče na kvalitet života oboljelih osoba. Događaj je bio namijenjen medicinskom osoblju, pacijentima i članovima njihovih porodica.

Multipla skleroza je autoimuna, hronična bolest centralnog nervnog sistema od koje u svijetu boluje više od 2,8 miliona ljudi, uz stalnu tendenciju porasta broja oboljelih.

Prema riječima prof. dr. Selme Šabanagić-Hajrić, šefice Klinike za neurologiju KCUS-a, bolest se najčešće javlja kod mlađih osoba i može se manifestovati različitim simptomima, poput smetnji vida, slabosti ekstremiteta, poremećaja ravnoteže i koordinacije, umora, utrnulosti, kao i poteškoća u kretanju i svakodnevnom funkcionisanju.

„Tok bolesti je individualan, ali zahvaljujući savremenim terapijskim mogućnostima danas je moguće značajno usporiti progresiju bolesti i poboljšati kvalitet života oboljelih. Klinika za neurologiju KCUS-a predstavlja centar za dijagnostiku, liječenje i praćenje pacijenata oboljelih od multiple skleroze, gdje multidisciplinarni tim stručnjaka kontinuirano radi na unapređenju zdravstvene zaštite i kvaliteta života naših pacijenata. Savremeni dijagnostički pristup, pravovremeno postavljanje dijagnoze i dostupnost inovativnih terapija omogućavaju efikasnije liječenje i usporavanje progresije bolesti“, istakla je prof. dr. Šabanagić-Hajrić.

Prisutnima se obratila i prof. dr. Enra Mehmedika Suljić, koja je govorila o rezultatima rada Komisije Fonda solidarnosti Federacije BiH za liječenje oboljelih od multiple skleroze.

„Komisija je počela sa radom 2005. godine, kada je svega 25 pacijenata u Federaciji BiH ostvarivalo pravo na liječenje iz sredstava Fonda solidarnosti. Danas pravo na terapiju i kontinuirano liječenje ima 1.166 pacijenata, što predstavlja značajan iskorak u dostupnosti zdravstvene zaštite za osobe oboljele od multiple skleroze. Posebno je važno istaći da na Klinici za neurologiju KCUS-a trenutno možemo pružiti terapiju svim pacijentima sa potvrđenom dijagnozom MS“, kazala je prof. dr. Mehmedika Suljić.

Govoreći o značaju saradnje sa udruženjima pacijenata, prof. dr. Mehmedika Suljić naglasila je da zajedničko djelovanje zdravstvenih institucija i udruženja oboljelih predstavlja ključ uspješnije borbe protiv ove složene bolesti.

Cilj ovakvog pristupa je obezbjeđivanje kontinuirane medicinske njege, redovnog praćenja toka bolesti, edukacije, kao i psihološke i savjetodavne podrške, što značajno doprinosi kvalitetnijem i funkcionalnijem životu osoba oboljelih od multiple skleroze.

Obilježavanje Svjetskog dana oboljelih od multiple skleroze ima za cilj pružanje podrške oboljelima, jačanje svijesti javnosti o izazovima sa kojima se suočavaju osobe sa MS, te naglašavanje važnosti rane dijagnoze, kontinuiranog liječenja i dostupnosti zdravstvenih usluga kroz organizovan i stručan rad zdravstvenih ustanova.

Ostale novosti